Stypendyści

Paulina Lewandowska

Chcę być najlepsza na świecie!
2014.02.18

Dzięki wsparciu Fundacji Paulina robi ciągłe postępy i znowu zaczęła osiągać znaczące sukcesy. Przejście z kategorii młodszych do rywalizacji kobiet w profesjonalnym tenisie jest bardzo dużym wyzwaniem. Szczególnie w tak trudnym sporcie jakim jest tenis.

W dniach 10-16 Lutego odbyły się w Bydgoszczy Narodowe Mistrzostwa Kobiet w których podopieczna Fundacji pierwszy raz w swojej karierze została Mistrzynią Polski w dorosłej kategorii zwyciężając w grze deblowej w parze z Magdą Fręch. Nasz debel wygrał w pierwszej rundzie po zaciętym pojedynku z Krakowiankami Kowalską i Szymczuch w stosunku 7-5; 5-7; 13-11. Paulina wykazała bardzo dobrą odporność psychiczną w końcówce meczu kończąc ważne piłki. Zwycięstwo to pozwoliło uwierzyć we własne siły i następny mecz z parą Dobowolska, Kostek został wygrany w dwóch setach 6-1; 6-1. Półfinał to kolejne ciężkie spotkanie z doświadczonymi Kawą i Sobaszkiewicz, które zakończyło się tie breakiem. Wynik 6-3; 3-6; 10-8 świadczy o tym jaka była wyrówna walka.Mając zapewniony tytuł wicemistrzowski nasz para przystąpiła do meczu finałowego bez żadnych obciążeń. Paulina rozegrała swoje najlepsze spotkanie. Cały mecz przeciwko parze Maciejewska, Buczyńska przebiegał pod dyktando naszego debla i zakończył się rezultatem 6-2; 6-3.

W turnieju indywidualnym Paulina nie miała szczęścia w losowaniu trafiając w pierwszej rundzie na utytułowaną Katarzynę Kawę (WTA 300), późniejszą finalistkę rozstawioną z nr 1 w turnieju. Po zaciętym pojedynku przegrała 6-4; 6-2. Mecz ten przeciwko zawodniczce z dobrym rankingiem WTA był jednak bardzo ważnym doświadczeniem z którego nasza tenisistka będzie z pewnością profitować w przyszłości. Każdy tego rodzaju sukces bardzo buduje i motywuje. Dzięki mecenatowi Fundacji zawodniczka może dalej rozwijać swój talent. Bardzo wierzy w to, że swoimi wynikami na arenie międzynarodowej będzie mogła podziękować za opiekę.

Paulina przygotowywała się do zawodów trenując ciężko dwa tygodnie w Akademii Tenisowej ISP we Francji, która bardzo chętnie chciałaby z nią współpracować. Tamtejsi trenerzy dokonali rzetelnej analizy jej obecnego poziomu gry podkreślając bardzo duży potencjał oraz warunki fizyczne które przy odpowiedniej pracy powinny pozwolić w przyszłości na rywalizację i wygrywanie z najlepszymi.

2013.12.21

W pierwszym tygodniu grudnia Paulina trenowała w Warszawie na kortach klubu tenisowego Okęcie. W drugim tygodniu przebywała w Sopocie, gdzie zaliczała następny semestr w szkole. Liceum Sopockiej Akademii Tenisowej umożliwia skoncentrowanie się na sporcie utalentowanej młodzieży i jednocześnie kontynuowanie nauki na dobrym poziomie.

W dniach 16-19 grudnia zawodniczka przygotowywała się w Częstochowie do Halowych Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorek, które odbyły się w Bytomiu w ostatni weekend przed Świętami Bożego Narodzenia. Podopieczna Fundacji znakomicie zaprezentowała się kolejny raz na krajowych kortach wygrywając zdecydowanie wszystkie swoje pojedynki i walnie przyczyniając się do zdobycia tytułu v-ce mistrza Polski przez jej klub Górnik Bytom. We wszystkich trzech meczach oddała swoim przeciwniczkom zaledwie 3 gemy wygrywając kolejno 6-0 6-0, 6-0 6-0 oraz 6-2 6-1 w finale.

Paulina wydaje się być obecnie w jej najlepszej formie. Bardzo pragnie udowodnić to w swoich następnych profesjonalnych zawodach międzynarodowych. Zgodnie z planem w styczniu weźmie udział w dwóch turniejach kobiet ITF w Niemczech ($ 10.000; Stuttgart-Stammheim 13-19.01. oraz Kaarst 20-26.01.)

Po wielotygodniowych przygotowaniach i ciężkich treningach Paulina jest bardzo dobrze przygotowana do sezonu halowego w którym skoncentruje się na rozgrywaniu możliwie dużej ilości turniejów zawodowych. Obecna dyspozycja i umiejętności predystynują ją do rywalizacji na poziomie profesjonalnym. Najważniejszym czynnikiem jest teraz możliwość gry z najlepszymi na świecie.

2013.12.03

Po powrocie z turniejów w Egipcie zawodniczka trenowała od 5 listopada w Warszawie na kortach klubu tenisowego Okęcie. Wzięła udział w dwóch turniejach krajowych kobiet. W dniach 22-24 listopada rozegrała sześć meczów podczas turnieju w Puszczykowie, które stanowiły doskonałe "przetarcie" przed dalszymi próbami na arenie międzynarodowej. Podczas tych zawodów rozegrała bardzo dobre spotkanie z Zuzanną Maciejewską, byłą 10-tą juniorką świata (WTA 574) wygrywając 7-5 6-1. W pierwszym secie rywalka prowadziła 5-2 i od tego momentu Paulina zaczęła dominować na korcie realizując bardzo dobrze założenia taktyczne. Każdy następny gem był bardzo wyrównany i podopieczna Fundacji wygrywała ważne piłki. Zwycięstwo w pierwszym secie i wygranie wielu decydujących piłek spowodowało niezwykłą pewność siebie już do końca meczu. Drugi set był popisem Pauliny,która zagrała swój najlepszy tenis.

Mecz ten był najlepszym dowodem na możliwości Pauliny i konieczność grania jak największej ilości meczów z trudnymi rywalkami na turniejach zawodowych. Świadczy on również o jej odporności psychicznej gdyż tydzień
wcześniej przegrała ona z Zuzią na międzynarodowym turnieju w Opolu 5-7 3-6.

W pozostałych meczach przed meczem finałowym nasza zawodniczka zaprezentowała dużą przewagę nad innymi rywalkami z Polski wygrywając cztery spotkania w stosunku gemów 50-23. Niestety ostatni mecz finałowy z Ukrainką Anastasyją Shosyną
rozgrywany byl tuż po meczu z Zuzią. Paulina trochę zmęczona przegrała 1-6 4-6 prowadząc w drugim secie 4-1. Nasza tenisistka chciała grać zbyt agresywnie po doskonałym meczu poprzednim. Pojedynek ten był jednak doskonałym doświadczeniem, które będzie z pewnością procentować. Gdyby Paulina zmieniła taktykę w czasie meczu to pojedynek byłby zwycięski. Tylko w rywalizacji z najlepszymi można zdobywać tak cenne doświadczenie.

W dnich 29.11. - 01.12. Paulina zagrała turniej kobiet w Chorzowie. Wygrała pięć pojedynków w stosunku gemów 60-5. W meczu z Martą Kowalską musiała skreczować z powodu drobnej kontuzji.

Grudzień będzie poświęcony przygotowaniom do międzynarodowych turniejów profesjonalnych (opcjonalnie Niemcy, Egipt i Turcja). Liczymy, że właśnie wówczas zdobędzie swoje pierwsze punkty WTA. Pod koniec miesiąca Paulina będzie reprezentować swój klub Górnik Bytom w Drużynowych Mistrzostwach Polski.

2013.10.01

Po tygodniowej przerwie, 8 września Paulina rozpoczęła w Warszawie przygotowania do sezonu jesienno-zimowego. W tygodniu 37 oraz 38 zawodniczka wykonała ciężką pracę "ładując akumulatory" na nadchodzące miesiące. Okres ten został wykorzystany na ogólne przygotowanie wytrzymałościowe, które stanowić będzie bazę dla późniejszego cyklu startowego. W dniach 20-22 września odbyły się w Bytomiu Finały Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów. Podopieczna Fundacji wydatnie przyczyniła się do zdobycia tytułu mistrzowskiego przez jej klub Górnik Bytom. "Z marszu" oraz bez specjalnych
przygotowań rozegrała 4 mecze w których zasygnalizowała bardzo dobrą formę. W dwóch występach singlowych straciła tylko w sumie 4 gemy wygrywając 24. Wygranie dwóch meczów deblowych (stosunek gemów 24/7) pomogło klubowi odnieść upragniony sukces. Zatem po wielu tytułach Mistrzostw Polski w różnych kategoriach Paulina "dołożyła"
kolejny.

Jednak zaraz po ukończeniu zawodów na krajowym podwórku, rozpoczął się następny etap przygotowań do sukcesów w zawodowych turniejach, które są marzeniem Pauliny i głównym jej celem sportowym. W dniach od 23 do 28 września zawodniczka trenowała indywidualnie w Sopocie ze swoją trenerką Katarzyną Kaletą.

Na pierwszą połowę października zaplanowana jest praca w Warszawie oraz szereg meczów sparingowych przed nowymi wyzwaniami w profesjonalnym tenisie. W drugiej połowie miesiąca zaplanowane są turnieje w Turcji bądź
alternatywnie w Grecji lub Egipcie. Podopieczna Fundacji bardzo liczy na pierwsze sukcesy w zawodowym
sporcie i obecnie wszystko temu celowi poświęca.

2013.09.24

W dniach 07-09 sierpnia odbył się w Zabrzu Ogólnopolski Turniej Klasyfikacyjny Kobiet. Paulina wygrała go po zwycięstwach w pięciu kolejnych meczach bez straty seta. Po zakończeniu zawodów pojechała do Poronina, aby w zaprzyjaźnionym Ośrodku Vena, posiadającym bardzo dobrze utrzymane korty przygotowywać się do profesjonalnego turnieju ITF w Bukareszcie, który był rozgrywany w dniach 19-25 sierpnia. Tam też w turnieju eliminacyjnym wygrała swoje następne mecze w zawodowym cyklu.

W pierwszej rundzie kwalifikacji pokonała Rumunkę Julię Truca 6-1 1-6 6-2. W drugiej rundzie trafiła na kolejną zawodniczkę gospodarzy Ardeleanu, którą zwyciężyła w dwóch setach 6-4 7-6 (1). Szczególnie ciekawy był drugi set w którym przeciwniczka prowadziła w drugim secie 5-1 i 40-0 w siódmym gemie. Paulina wykazała bardzo mocne nerwy i niesłychaną waleczność broniąc 6 piłek setowych i wygrywając seta do 6.

W ostatnim meczu eliminacyjnym przegrała jednak z bardziej doświadczoną Ralucą Serban 7-6 6-1. Pierwsze punkty WTA były
bardzo blisko. Choć nie udało sie tym razem to jednak Paulina wróciła z turnieju bardzo wzmocniona psychicznie. Wszystko wskazuje na to, że niebawem będzie klasyfikowana w rankingu WTA. Warunkiem jest jej udział w wybranych zawodach międzynarodowych.

Po powrocie do kraju zawodniczka zagrała następny Ogólnopolski Turniej Klasyfikacyjny w Ośrodku CTS Sobota k/Poznania (23-25 sierpnia), który również wygrała bez straty seta z imponującym bilansem gemów 28-6. W tygodniu 35 zawodniczka trenuje w Warszawie. W tygodniu 36 zaplanowany jest zasłużony odpoczynek, aby od 8 września zacząć intensywne przygotowania do sezonu jesienno-zimowego.

2013.07.26

W dniach 06-14.07.2013 odbywały się w Legnicy Mistrzostwa Polski Juniorów w których wzięła udział Paulina. W pierwszej rundzie wygrała swój mecz bardzo gładko pokonując rywalkę 6-0, 6-0. Runda druga to kolejne zwycięstwo, tym razem 6-2, 6-4. Niestety w ćwierćfinale zmogła ja choroba. Ambitna zawodniczka grała swój mecz z wysoką gorączką i na własną prośbę. Przegrała pojedynek w dwóch setach z rywalką i anginą. Przypomnijmy, że już w wieku 14 lat zdobyła ten tytuł wygrywając wówczas ze starszymi od siebie zawodniczkami.

Po tygodniowej rekonwalescencji wróciła do ciężkich treningów W sierpniu będzie bronić barw Górnika Bytom w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów.

Następnie została zgłoszona do trzech turniejów zawodowych seniorek (Rumunia, Austria, Czechy). W zależności od zakwalifikowania się drabinki turniejowej weźmie udział w jednym z nich.

Początki zawodowego tenisa to wielkie wyzwanie. Jest to przede wszystkim związane z koniecznością grania wielu turniejów zagranicznych. Każdy mecz lub zawody to nowe doświadczenie i następny krok naprzód. Paulina bardzo mocno pracuje, wierzy w siebie oraz w to, że wkrótce zdobędzie swoje pierwsze punkty w klasyfikacji WTA.

Tydzień 30 to treningi w Warszawie ze swoją nowa opiekunką Katarzyna Kaletą. Min. dzięki pomocy Fundacji nowa trenerka jest w stanie zaopiekować się wyłącznie Pauliną.
Tydzień 31 i 32 to treningi w Częstochowie i Zakopanem.
W drugiej połowie sierpnia zagra jeden z zaplanowanych zagranicznych turniejów profesjonalnych.

2013.06.26

Paulina zadebiutowała w turnieju profesjonalnym w Turcji odbywającym się w Belek Antalya w dniach 13-19 maja. W swoim pierwszym meczu eliminacyjnym pokonała zawodniczkę z Rosji Elenę Ganshinę 6-1 6-0 aby w drugim meczu ulec doświadczonej i o kilka lat starszej Japonce Hirono Watanabe w dwóch setach.
Na tym etapie rozwoju sportowego konieczne jest indywidualne podejście trenerskie. W związku z tym Paulina rozpoczęła pracę z Katarzyna Kaletą, która dzięki min. pomocy Fundacji będzie do wyłącznej dyspozycji zawodniczki.
Nadszedł koniec roku szkolnego. Paulina, która jest uczennicą Sopockiej Akademii Tenisowej zaliczyła rok szkolny w terminie i otrzymała promocję do II klasy liceum. Będąc w Sopocie od 17 do 20 czerwca również trenowała na kortach SKT ze swoja nową opiekunką.
Obecnie przygotowuje się do seniorskiego, międzynarodowego Turnieju Bella Cup z pulą nagród 25.000 USD, który odbędzie się w dniach 1-7 lipca w Toruniu.
Koniec tygodnia 25 spędziła na kortach Górnika Bytom. Tydzień 26 to treningi w Warszawie i następnie wyjazd na turniej po którym będzie trenować w Łodzi przed Mistrzostwami Polski Juniorek, które odbędą się w Legnicy w dniach 9-14 lipca.

Życiorys

Paulina urodziła się 9 sierpnia w Częstochowie. Już od najmłodszych lat ujawniała wiele talentów ruchowych i koordynacyjnych. Bardzo chętnie uczęszczała na zajęcia taneczne do tamtejszego ogniska baletowego. Wzięła nawet udział w konkursie tańca z którego przywiozła swój pierwszy puchar. Jako zodiakalny lew od zawsze kochała rywalizację. Codziennie mijając w drodze do Szkoły im. Brata Alberta korty Victorii prosiła rodziców o zaprowadzenie jej na trening tenisowy. Po kilku miesiącach w wieku 7 lat rozpoczęła swoją przygodę z tenisem.

Bardzo dobry ogólny rozwój sportowy oraz koordynacyjny zawdzięcza swoim pierwszym treningom. Wówczas też uczyła się zrozumienia istoty sportu. Późniejsza wielokrotna Mistrzyni Polski w różnych kategoriach młodzieżowych doskonale wcieliła w życie pojęcie pasji, zasad fair-play i pokory wobec pracy.

Od 2008 roku przez kolejne 4 lata miala okazję trenować kilka miesięcy w roku w Akademii Tenisowej ISP we Francji wykazując bardzo dużo samodzielności i dyscypliny. Z tego doświadczenia będzie z pewnością korzystać w następnych latach kariery sportowej. W tym czasie zanotowała wiele sukcesów na arenie międzynarodowej jak chociazby zwycięstwo w turnieju ITF na Malcie lub osiągnięcie finałów turniejów ITF w Gdyni i Mariborze. Z jej wydatnym udzialem reprezentacja Polski Kadetek awansowała do finałów DME po zwycięstwie na reprezentacjami Rosji i Ukrainy. Wówczas uzyskała wielkie zrozumienie i wsparcie w Gimnazjum im Herberta w Częstochowie. Bez pomocy dyrekcji i pedagogów szkoły jej rozwój sportowy byłby niemożliwy. Obecnie trenuje pod opieką Katarzyny Kalety, która przygotowuje swoją zawodniczkę do zawodowych turniejów.

Tenis to wielka pasja Pauliny. Jednak oprócz niego ma bardzo dużo innych zainteresowań co pozwala jej na regenerację po ciężkich treningach. Czytanie książek, studiowanie języka angielskiego , fotografia i psychologia powodują, że życie sportowca jest niezwykle bogate. Paulina bardzo lubi ludzi i ma wielu przyjaciół na całym świecie.

Otwartość i pozytywne nastawienie bardzo pomaga jej w uprawianiu sportu.

Sport to ciągłe wyjazdy na turnieje lub treningi. Paulina przebywa w ciągu roku dużą ilość czasu poza domem Jednak czerpie z każdej chwili spędzonej w rodzinnym domu w Ćzęstochowie gdzie z przyjemnością spędza czas również ze swoimi przyjaciółmi.